
Проект "RELEASE"
Защита на деца мигранти от задържане чрез Харта на ЕС
CERV-2023-CHAR-LITI
През периода март 2024 - февруари 2026 година ICJ-EI, заедно с партньори, изпълнява двугодишниq проект "RELEASE" (pRotEcting migrant chiLdrEn AgainSt detention through the EU Charter). Проектът цели да надгради върху постиженията и резултатите от проекта "CADRE", който подчерта нуждата от по-голяма подкрепа за адвокати в укрепването на тяхната способност, както и на тази на гражданското общество като цяло, за участие в стратегически съдебни процеси с цел прекратяване на задържането на деца в имиграционните центрове. Това се налага, защото отсъствието на съдебна практика, регулаторни стандарти и обществено осведоменост може да пречи на практиците да предприемат правни действия срещу задържането на непълнолетни лица в имиграционни центрове.
Партньорите по проекта са:
• Aditus Foundation (aditus) – Малта
• Défense des Enfants International (DEI Belgique) – Белгия
• Forum for Human Rights (FORUM) – Чешка Република
• Helsinki Foundation for Human Rights (HFHR) – Полша
• Greek Council for Refugees (GCR) – Гърция
• Foundation for Access to Rights (FAR) – България
Заедно консорциумът от партньори цели да задълбочи и разшири съществуващата работа със силен акцент върху стратегическите съдебни процеси и алтернативите на задържането за мигрантски деца, които са подложени на риск от незаконно задържане или нарушаване на техните права в алтернативите на задържането. Основната цел на проекта е да допринесе за благоприятна среда в ЕС за защита на мигрантските деца от задържане чрез:
- повишаване на способността на специализираните миграционни адвокати, гражданското общество и НПО-та от шестте държави-членки на ЕС да разработват и прилагат ефективни стратегически съдебни стратегии относно (алтернативите на) задържането на мигрантски деца, с цел насърчаване и защита на техните права, основани на член 24 от Хартата на ЕС и на Конвенцията на ООН за правата на детето;
- повишаване на осведомеността сред адвокатите, гражданското общество и публичните власти в целевите държави-членки за вредните последствия от задържането на деца.
Основното дългосрочно желано въздействие е да се гарантира, че принципът за най-добрия интерес на детето ще стане по-съдебно значим елемент в съдебната практика на Комитета на ООН за правата на детето, ЕСПЧ и Съда на ЕС и да се изследват други съдебни практики (ЕКПЧС, КПД, КОТ).
Основните дейности включват:
• шест национални обучения в шест държави-членки на ЕС;
• три транснационални обменни срещи;
• менторство;
• актуализация на базата данни за съдебната практика;
• публикация на ръководство за адвокати, относно стратегическите съдебни процеси, свързани със задържането на деца в миграция;
• кампания за комуникация и аудио-визуални материали с информация за децата мигранти.

Този проект е съфинансиран от Европейския съюз. Възгледите и мненията, изразени обаче, са само на авторите и не непременно отразяват тези на Европейския съюз или Европейската комисия. Нито Европейският съюз, нито органът, предоставил финансирането, може да бъде привлечен отговорен за тях.